Aktuality

Cenu Josefa Škvoreckého získal za svá Pravidla směšného chování Emil Hakl

Literární Cenu Josefa Škvoreckého letos získal spisovatel Emil Hakl. Novela Pravidla směšného chování, která vyšla v nakladatelství Argo letos v dubnu, se tak podle poroty stala letošní nejzajímavější původní českou beletrií.
Cenu, kterou udílí Společnost Josefa Škvoreckého, převzal Emil Hakl z rukou oraganizátorů 26.10.2010.
Předseda poroty Vladimír Karfík rozhodnutí zdůvodnil slovy: "Haklova kniha je generační výpovědí, která je výjimečná především velmi osobitým jazykem. Autor dokázal jazyk dneška přetavit v jazyk literární až básnický."
Vypravěč v novele Pravidla směšného chování nabízí ve třech příbězích kroniku svého života. Nejprve se vydal se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Předělem triptychu je působivé loučení s otcem. Závěr patřil cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama.
Vítězná próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu úspěšnou knihu O rodičích a dětech, která byla i zfilmována. V roce 2002 za ni Hakl obdržel Magnesii Literu. Hakl se narodil v roce 1958 v Praze. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka. V 80. letech se živil jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. Později působil jako textař v reklamních agenturách a novinář.
Během čtrnácti dnů vyjde nejnovější kniha Emila Hakla. Půjde o autorský přepis již v devadesátých letech vydaného románu s názvem Intimní schránka Sabriny Black – FINAL CUT.
Emil Hakl k této knize říká: Sabrina byla můj první román. Psal jsem ho v zajetí dojmu, že se musí fabulovat, aby to byla ta správná literatura. Dnes to vidím tak, že je pro mě zajímavější vrátit dobu a lidi do jejich původních souvislostí. A tak jsem původní text přemontoval a přepsal podle toho, jak si popsané události pamatuji. Jinými slovy, pokusil jsem se vyházet z románu zbytečnou veteš. Zda to bylo k něčemu dobré či ne, je na čtenáři...
Román se odehrává v polovině 90. let minulého století, v době, kdy v Čechách obyčejní lidé zkoušeli rozjíždět podnikání. Původně vyšel v roce 2002. Nyní se dostává čtenáři do ruky ve značně přepracované, doplněné a zhutněné podobě.

detail aktuality
27.10.2010, racer

Nominace na Cenu Josefa Škvoreckého 2010

Emil Hakl byl nominován, na Cenu Josefa Škvoreckého 2010, za svou knihu Pravidla směšného chování (Argo, 2010).

detail aktuality
28.07.2010, racer

Pozvánka na besedu

pozvánka na novoroční merendu nakladatelství Argo

9.6.2010 od 19:00 v Kavárně Mlýnská na Kampě.
Kliknutím na náhled obrázek zvětšíte.

detail aktuality
04.06.2010, Marcela Turečková, Argo

Recenze knihy Pravidla směšného chování

Na serveru iDnes vyšla 30.4.2010 recenze na novou knihu Pravidla směšného chování.
Recenzi najdete zde.

detail aktuality
02.05.2010, racer

Soutěž o Pravidla směšného chování

Na literárním serveru Knihovnice.cz můžete soutěžit o novou knihu Emila Hakla - Pravidla směšného chování. Soutěž končí 5.5.2010.

detail aktuality
01.05.2010, racer

< 3/4 >